EfB - Esbjerg forenede Boldklubber: Tre flotte mål
Jones Kusi-Asare i nærkamp med SIF's Steven Lüstu i onsdagens træningskamp i Fårvang.

Jones Kusi-Asare i nærkamp med SIF's Steven Lüstu i onsdagens træningskamp i Fårvang.

04-07-2009

Tre flotte mål

EfB tog i dag imod AC Horsens, der ser frem mod en sæson i landets næstbedste række.

Vejret var rigtigt fodboldvejr. Ikke solskin og blå himmel, men overskyet og en smule blæsende. Det havde dog ikke forhindret en del fodboldinteresserede esbjergensere i at finde vej til Atletik Stadion.

EfB måtte se bort fra Fredrik Björck, der havde fået en forstrækning i læggen, og midterforsvarsmakkeren Nicolai Høgh, der havde problemer med tæerne på venstre fod.
Udover de to sad også Gunnar Heidar Thorvaldsson udenfor, da han har fået problemer med lysken efter kampen i Silkeborg. Det gav en ny startopstilling:

                Janssen        Jones
Rieks    Rynell        Vendelbo     Nymann
Conboy    Hansen        Jørgensen    Klarström
                         Winde

Jesper Jørgensen sendte smilende de to holdkammerater en knap så kærlig tanke.
- Høgh og Björck kan godt se at blive klar. Det er alt for kedeligt at stå i forsvaret, sagde han efter kampen.

Efter flere gode kombinationer og gennembrud trak Peter Nymann fri på kanten og lagde bolden ind mod Tim Janssen, der ikke fik ram på bolden, der i stedet havnede hos Jones Kusi-Asare, der satte bolden i kassen. 1-0 efter et lille kvarter. Målscoreren blev dog liggende i græsset efter målet og modtog behandling, der fik ham på benene igen.
Horsens ville også være med og kom frem til et par chancer. En forsvarsfejl af Kian Hansen gav Gilberto Macena en friløber, og den blev sikkert placeret under Lars Winde. Kian Hansen var bagefter meget træt af situationen.
- Der er ikke andet at sige, end at det var rigtigt ringe.

Det næste EfB angreb viste også lovende kombinationer mellem Kevin Conboy og Tim Jannsen. Kevin Conboy tog et langt løb langs kanten og slog en perfekt aflevering til Tim Janssen, der hamrede bolden på overliggeren.
Minuttet efter blev Jones fældet lige udenfor feltet, og Rynell smed en fin aflevering ind i feltet, som Tim headede over mål. Få minutter senere var Tim Janssen og Peter Nymann på spil igen, men bolden gik til hjørnespark. Mikael Rynell sendte den helt perfekt ind over, hvor Jones Kusi-Asare satte hovedet på. 2-1 til EfB.

I pausen byttede Cheftræner Ove Pedersen Andreas Klarström ud med Jeppe Mehl, hvilket sendte Nymann ned på backpladsen. Jepper Mehl havde i løbet af de første minutter på banen nogle gode indlæg og løb langs kanten. Jesper Jørgensen tog også flere gange turen fra midterforsvaret og op i angrebet, hvor han sendte et par gode afslutninger af sted, blandt andet med venstrebenet.

Med cirka ti minutter igen var Jones Kusi-Asares arbejdsdag ovre. Kevin Bechmann Timm kom på banen i stedet for ham, mens Kevin Conboy forlod banen til fordel for unge Peter Ankersen, der viste sine offensive kvaliteter og tekniske talenter ved en lang tur op af banen. Han blev fældet lige udenfor kanten, men det efterfølgende frispark blev ikke for alvor farligt.

Mikkel Vendelbo derimod tog hele turen. Fra midten af egen banehalvdel satte han flere modstandere af, og lige indenfor feltet løftede han bolden over i det lange hjørne. 3-1, hvilket blev kampens resultat.

Assistenttræner Jess Thorup sagde efter kampen:
- Jeg synes, vi spiller en fin kamp. Offensivt kommer vi frem til mange chancer, og det er tre flotte mål, vi får scoret. Vi har trænet meget i det offensive, så det er positivt, at det fungerer. Derimod smider vi for mange bolde væk og giver dem nemme chancer blandt andet som ved målet til 1-1.

På lørdag drager EfB til Kolding, hvor SønderjyskE venter.

FLERE NYHEDER

30.07.10

Jonsson: Det ser lovende ud

På mandag løber EfB Ishockey ud til første træningspas med Tomas Jonsson, og den svenske træner ser...

30.07.10

Janssen sulten efter første scoring

Efter to kampe uden scoringer er Tim Janssen på jagt efter sæsonens første Superligascoring. Den...

30.07.10

SFS straffesparkskonkurrence 2010/11

Så er tilmeldingen til straffesparkskonkurrencen gået i gang.

29.07.10

Gaardsøe foran genoptræning

Efter et besøg hos en specialist står Thomas Gaardsøe nu foran en genoptræningsperiode, hvor...

29.07.10

Tilmelding til efterårets talenttræning er startet

Du kan nu tilmelde spillere til talenttræningen i efteråret 2010.

29.07.10

Ove P ændrer ikke taktikken

Et ønske om en mere ydmyg tilgang til de næste kampe får ikke Ove Pedersen til at revolutionere...

28.07.10

Bruggisser arbejder hårdt ved Reebok Camp

Phillip Bruggisser er en af de fem EfB Ishockey-spillere, der er med U20-landsholdet til Reebok...